Köyümüz Tarihçesi

Haydar, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köydür.
Haydar farsçada Allah'ın aslanı anlamına gelmektedir.

Köyümüzün Tarihi Tarihi
Osmanlılar zamanında "Haydar" isimli Tımarlı Sipahiden ismini almıştır.bu bir rivayet olabilir. osmanlı tımar defterlerine inilip orhaneli adranos defterlerine bakılması gerekmektedir. ayrıca siciller ve arşivler incelenmelidir. bu sayede ismin anlamı hakkında bilgi sayibi olunulabilir

Kültür
Köy eski geleneklerini yitirmiş olmasına rahmen yörük köyü olma özelliğini devam ettirmektedir. köyün kültüründe toros yörükleri ve ege yörüklerinin külterel özelliklerini taşıdıkları görülebilir. yemeklerinde başı et türü yemekler ve baklagiller önemli yer tutar. bunun başlıca sebeblerinden biri köylünün toprağa ve hayvancılığa bağımlı olması yatar. son yıllarda kiraz ve vişne yetiştiriliciği bir hayli arttmıştır.

Coğrafya
Bursa iline 76 km, Keles ilçesine 14 km uzaklıktadır. Kelesden sonra ulaşım tek şeritli yoldan sağlanır.

İklim
Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi
Köylünün ana geçim kaynağı meyveciliktir. Son 5 yıldan beri köy halkının büyük bir kısmı meyvecilikle uğraşmaktadır. Kiraz ve vişne köyün ilk sıradaki geçim kaynaklarındandır. Köyde kiraz veya vişnesi olmayan yok gibidir. Bunun yanı sıra az miktardada olsa arpa, buğday ekilmektedir. Eskiden önemli bir paya sahip olan buğday ve arpa üretimi girdisinin, işçiliğinin çok olması, tarımının zor koşullarda olması, maliyetinin yüksek olması; getirisinin ise az olmasından dolayı artık çok çok az miktarda üretilmektedir. Köy halkı bunun yerine daha iyi kazanç sağlayan kiraz ve vişne yetiştirmektedir.
Köyde az sayıda da olsa büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Bundan 30-40 sene önce iyi bir hayvancılık potansiyeli olan köyde, bugün hayvancılık çok nadirdir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İbrahim Sevinç
2004 - Abdullah İlhan
1999 - Abdullah Gökçe
1994 - Abdullah Gökçe
1989 - Osman Gültekin
1984 - Osman Gültekin

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat faaliyette değildir. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, mezarlıktan başlayıp hamamlara kadar olan kısmında asfalt olmasını istemektedir köylü. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Nufus; 2007 sayımına göre 275 kişidir.

Site Bilgileri

Sayfada neler var neler